-
| Dimensions | Height × Width × Depth: 99 mm × 73.5 mm × 185.6 mm |
| Weight | 224.5 g (without cable) |
| Cable | Straight 2.0 m |
| Connector Type | RJ-45 phone jack connector |
| Case Material | PC+TPU |
| Exit Window Material | Tempered glass |
| Interfaces | RS-232, USB Keyboard, USB Virtual COM, Ethernet(optional) |
| Indicator | Beeper, LED, Vibration |
| Operating Mode | Handheld, Auto-detect |
| Programming Method | Manual (reading special barcode) |
| Firmware Upgrade | Online |
| Input Voltage | 5.0 ± 0.25 VDC |
| Current | Scanning: 220 mA (Max.:750 mA); Standby: 160 mA |
| Image Size | 1280 × 1024 pixels |
| Lighting | Direct reflection: white LED Diffuse reflection: white LED, red LED, blue LED, green LED |
| Aiming | 525 nm peak wavelength, green LED |
| Field of View | Horizontal: 40 , Vertical: 34 (SR, HD) Horizontal: 33 , Vertical: 28 (XD) |
| Scan Angle | ±70°, ±75°, 360° (skew, pitch, roll) |
| Print Contrast | 20% minimum reflective difference |
| Minimum Resolution | 1D: 3mil |
| Temperature | Operating: -10°C to 50°C (14°F to 122°F); Storage: -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| Humidity | 5% to 95% (non-condensing) |