-
| Dimensions (L × W × H) | 76.5 mm × 60.5 mm × 137.5 mm |
| Weight | 235 g, without cable |
| Case Material | PC |
| Cable | Straight 2.0 m |
| Connector Type | RJ-45 phone jack connector |
| Indicator | Beeper, LED |
| Interfaces | RS-232, USB Keyboard, USB Virtual COM |
| Operating Mode | Handheld, Auto-detect, Continue |
| Programming Method | Manual (reading special barcode) |
| Program Upgrade | Online |
| Input Voltage | 5.0±0.25 VDC |
| Current | Scanning : 450 mA (Max : 600mA); Standby : 300 mA |
| Scan Pattern | Image |
| Image Size | 1280 × 1024 pixels |
| Light Source | Illumination: 2700 K white LED Aiming:525 nm peak wavelength,green led |
| Field of View | Horizontal: 64°, vertical: 55° |
| Scanning Angle | ±70°, ±70°, 360° (Skew, Pitch, Roll) |
| Motion Tolerance | 4 m/s (157 in/s) |
| Minimum Resolution | 1D: 4 mil |
| Print Contrast | 20% minimum reflectance difference |
| Decoding Capability | All common 1D/2D paper barcodes and mobile barcodes |
| Temperature | Operating: -20° to 55°C (-4° to 131°F) Storage: -20° to 75°C (-4° to 167°F) |
| Humidity | 5% to 95% (non-condensing) |
| Safety | EMC: EN55032, EN55035 Electrical Safety: EN62368-1 Photobiological Safety: EN62471:2008 Light Levels: 0~100,000 lux Sealing: IP51 Drop Resistance: Withstands multiple 1.2 m drops to concrete |