-
| Dimensions (L × W × H) | 95 mm × 93 mm × 157 mm |
| Weight | 298.5 g, without cable |
| Cable | Straight 2.0 m |
| Connector Type | RJ-45 phone jack connector |
| Indicator | Beeper, LED |
| Interfaces | RS-232, USB Keyboard, USB virtual COM |
| Operating Mode | Handheld, Auto-detect, Continue |
| Programming Method | Manual (reading special barcode) |
| Program Upgrade | Online |
| Input Voltage | 5.0±0.25 VDC |
| Current | Scanning: 450 mA (Max.: 600 mA); Standby: 350 mA |
| Scan Pattern | Image |
| Image Size | 1280 × 1024 pixels |
| Light Source | Illumination: 2700K, White LED Aiming: 525 nm peak wavelength, green LED |
| Field of View | Horizontal: 64°, vertical: 55° |
| Scanning Angle | ±70°, ± 70°, 360° (Skew, Pitch, Roll) |
| Motion Tolerance | 4 m/s (157 in/s) |
| Minimum Resolution | 1D: 4 mil |
| Print Contrast | 20% minimum reflectance difference |
| Temperature | Operating: -20° to 55°C (-4° to 131°F); Storage: -20° to 75°C (-4° to 167°F) |
| Humidity | 5% to 95% (non-condensing) |