-
| Dimensions (L × W × H) | 87 mm × 64.5 mm × 167 mm |
| Radio Link | 2.4-2.5 GHz, Bluetooth 4.2, Class 2 |
| Working Range | 30 meters (open air) |
| Weight | 200g |
| Color | Gray |
| Indicator | LED, Beeper, Vibrator(optional) |
| Operating Mode | Handheld |
| Programming Method | Manual (reading special barcode) |
| Program Upgrade | Using Flash Utility software, while a cradle unit is required |
| Input Voltage | 5.0 ± 0.25 VDC |
| Current | 35 mA (standby), 350 mA (scanning) |
| Battery | 2600mAh Lithium-ion battery |
| Charge Time | 5.5 hours |
| Standby Time | 50 hours |
| Lighting | White LED (5700 K), Red LED |
| Aiming | Green LED , Wavelength 525nm |
| Working Time | 20 hours (1 scan per 5 seconds) |
| Image Size | 1280 × 1024 pixels |
| Field of View | Horizontal: 40°, Vertical: 34° |
| Scanning Angle | ±70°, ±75°, 360° (Skew, Pitch, Roll) |
| Print Contrast | 20% minimum reflectance difference |