-
| Dimensions | Height × Width × Depth: 46 mm × 40 mm × 25 mm |
| Weight | 90 g |
| Cable | Straight 3.0 m |
| Case Material | Zinc Alloy |
| Scan Window Material | Tempered glass |
| Interfaces | RS-232, USB Keyboard, USB Virtual COM, Ethernet (optional) |
| Indicator | Beeper, Power indicator (PWR), Network indicator (LNK), and Status indicator (STS) |
| Programming Method | Flash Utility |
| Client software | VSCAN |
| Input Voltage | 12 ~ 24 VDC |
| Current | 400 mA@24 VDC |
| Digital I/O | 17-pin M12 connector, provides power and I/O( including Two-way I/O × 4) |
| Communication protocol | TCP Client, TCP Server, Profinet , Ethernet/IP, ModBus TCP, Serial |
| Image Size | 1280 × 1024 pixels |
| Light Source | Illumination: white / red LED(optional) Aiming: green LED |
| Motion Tolerance | 4 m/s (157 in/s) |
| Field of View | Horizontal: 40°, Vertical: 34° |
| Scan Angle | ±70°, ±75°, 360° (skew, pitch, roll) |
| Print Contrast | 20% minimum reflectance difference |