PHYSICAL CHARACTERISTICS
| Dimensions (H × W × D) | 147 mm × 74.5 mm × 139 mm (without stand) |
| Weight | 361 g (without cable) |
| Cable | Straight 2.0 m |
| Connector Type | RJ-45 phone jack connector |
| Case Material | PC |
| Exit Window Material | Tempered glass |
| Interface | RS-232, USB Keyboard, USB virtual COM
|
| Indicator | Beeper, LED |
| Programming Method | Manual (reading special barcode |
| Program Upgrade | Online |
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Input Voltage | DC 5 ± 0.25 V
|
| Current | Scanning: 450 mA (Max:800 mA); Standby: 300 mA |
Performance characteristics
| CPU | 32-bit ARM Microprocessor |
| Scan Pattern | Image |
| Image Size | 1280 × 1024 pixels
|
| Light Source | 2700 K, white LED
|
| Scanning Angle | ±60°, ±54°, 360° (Skew, Pitch, Roll) |
| Motion Tolerance | 8 m/s (315 in/s) |
| Minimum Resolution | 1D: 4 mil
|